Przeładownia śmieci zostaje przeniesiona do Dolores

Torrevieja/Dolores – Jedna z dwóch niezbędnych przeładowni śmieci na Vega Baja zostanie przeniesiona do Dolores. Rada miasta Dolores 17 października razem ze związkiem Vega Baja podpisała umowę koncesyjną. Gmina udostępni w tym celu działkę o powierzchni 6.600 metrów kwadratowych.

Gmina Dolores w zamian za to ma dostawać 1,20 euro za jedną tonę śmieci, które zostaną tam przeładowane na dalszy transport do zakładu recyklingującego w Jijona. Według szacunków w Dolores będzie przeładowywanych 125.000 ton śmieci rocznie z 27 gmin. Dalsze 125.000 ton śmieci, które przypadają na rok, będą przeładowywane w Orihuela. Nie wyznaczono tam jednak jeszcze żadnej działki, która miałaby w tym celu służyć.

Dla Dolores opłaca się taki śmieciowy interes gdyż komuna będzie na tym zarabiała około 150.000 euro rocznie, jeśli weźmiemy pod uwagę cenę 1,20 euro za jedną tonę. Poza tym zostaną przez to rozbudowane drogi dojazdowe do obszaru przemysłowego.

Za licencję budowy, która potrzebna jest dla tak zwanej Planta de Transferencia, Dolores otrzyma dodatkowe 70.000 euro. Przeładownia śmieci ma znajdować się w zamkniętej hali wyposażonej w nowoczesne filtry, które mają nie przepuszczać nieprzyjemnego zapachu drażniącego mieszkańców.

Cały zakład położony jest w odległości 25 kilometrów od gmin Pilar de la Horadada czy Torrevieja. Tym samym spełniane są kryteria jeśli chodzi o promień w jakim takie zakłady mają się znajdować od miejsc zamieszkania.

Jak podaje rada miasta Torrevieja dzięki przeładowni śmieci uda się zaoszczędzić rocznie 150.000 euro, ponieważ wywóz śmieci nie będzie musiał dojeżdżać aż do Jijona. Planowane są dalsze przeładownie dla Vega Baja, jednak na razie trzeba jeszcze na nie poczekać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © Torrevieja24.pl - Miasto w Hiszpanii Torrevieja.