Położenie Geograficzne Hiszpanii

Hiszpania jest to kraj znajdujący się w południowej europie, a dokładnie na półwyspie iberyjskim. Kraj ten graniczy z Francją oraz Portugalią. Przebywając w tym państwie mamy dostęp do Morza Śródziemnego oraz Oceanu Atlantyckiego. W Hiszpanii zamieszkuje około 46 milionów osób.

Almeria / foto autor: Sztaf Piotr

Stolica Hiszpanii – Madryt

Madryt jest największym miastem, a zarazem stolicą kraju, jakim jest Hiszpania. Znajdziemy w nim wiele ciekawych zabytków oraz miejsc, które warto odwiedzić. Takim najciekawszym, a zarazem głównym miejscem, które odwiedza wielu przybywających do tego miasta turystów jest Puerta del Sol, czyli Brama Słońca. Jednak nie jest to brama, lecz nazwa placu, który znajduje się w środku miasta. Znajdziemy na nim między innymi pojemnik Karola II oraz statuetkę przedstawiającą niedźwiedzia. Kolejny znany plac to Plaza Major. W czasach średniowiecznych to on właśnie pełnił rolę rynku miejskiego. Warty do dowiedzenia jest także pałac królewski, gdzie zamieszkuje król.

Miasta, Które Także Warto Odwiedzić

W Hiszpanii poza samym Madrytem znajdziemy także inne miasta, czy ciekawe miejsca. Takim jest właśnie Barcelona, która pełni rolę stolicy Katalonii. Znajdziemy w nim kilkanaście zabytków, które wpisane są na światową listę UNESCO. Należą do nich: Park Guell. Jest to ogrodzony murem park, który może pochwalić się licznymi, ciekawymi elementami architektonicznymi, a także katedra świętej Eulalii. Jest to świątynia w stylu gotyckim z elementami neogotyku. Warte uwagi są też duże, piękne oraz piaszczyste plaże. Nad brzegiem morza może znaleźć także Walencje. Największy znajdujący się w tym miejscu zabytek to katedra, która łączy trzy style romański, gotycki oraz barokowy. Ciekawym miejscem w tym mieście jest również ogród botaniczny, gdzie można spędzić czas ze znajomymi na łonie natury przy śpiewie ptaków, przebywając wokół przepięknych roślin. Będąc w Hiszpanii powinniśmy się wybrać także do Kordoby. Miejscowość ta znajduje się w Andaluzji. Można w niej zobaczyć główną atrakcję, którą jest Mezquita, czyli meczet, który został przerobiony na kościół. Jest to jeden z przykładów architektury islamskiej w europie.

Hiszpańska Kuchnia?

Hiszpania znana jest także ze swoich narodowych smacznych potraw. Kuchnia hiszpańska jest różnorodna, zauważalne są bowiem zalety terenów morskich, andaluzyjskich, czy widoczne są także przypływy do Hiszpanii ludzi z innych krajów takich jak: Francja, czy Meksyk. Śniadanie nie jest tak obfite jak mogłoby się nam wydawać. Dzień rozpoczynany jest zazwyczaj przez Hiszpan od delikatnych potraw, którymi są: puddding, ryż na mleku, czy paluszki chlebowe, które macza się w kawie. Obiady są pełnowartościowe, pożywne, lecz tak samo jak śniadania lekkostrawne. Zjada się zwykle: chłodniki warzywne oraz potrawy jednogarnkowe z niewielką ilością mięsa, a z dużą ilością warzyw. Hiszpanie uwielbiają także zajadać omlety oraz krewetki, które przyrządza się na różne sposoby. Kolacje natomiast spożywane są na ciepło. W Hiszpanii produkowane są także różnego typu znakomite wina oraz drinki w tym tradycyjna, warta uwagi i smaczna sangria. Zróżnicowane są także kuchnie regionalne. Na północy Hiszpanii jadane są najczęściej owoce morza oraz świeże ryby. W tym regionie produkowane  są również nabiał głównie ser. Za tradycyjne ciasto w tym regionie uważany jest jabłecznik. W środkowej części Hiszpanii przeważa natomiast mięso. W tym regionie spożywa się dziki drób powstały z bażantów oraz kuropatw, a także dziczyznę. Na południu natomiast króluje kuchnia andaluzyjska, gdzie za tradycyjne potrawy uważane są smażone ryby, kalmary. Wszystkie dania przyprawiane są dość ostro takimi przyprawami jak szafran, czy kminek. Jada się tutaj także: pomarańcze, oliwki oraz winogrona. Regiony wschodnie zaś serwują kuchnię typowo śródziemnomorską. Jada się ryby, owoce morza, oliwki, pomarańcze, potrawy z papryki czy pomidorów.

Hiszpańskie Wybrzeże i Wyspy Kanaryjskie

Masę turystów przybywa także do hiszpańskich wybrzeży zarówno tych położonych nad Morzem Śródziemnym jak i Atlantykiem. Bez wątpienia na uwagę zasługują wyspy Kanaryjskie, archipelag na Ocenie Atlantyckim. Ten region tworzony jest przez siedem wysp głównych. Najbardziej znanymi z nich są oczywiście Gran Canaria, Teneryfa oraz Fuerteventura. Gran Canaria wraz ze stolicą w Las Palmas jest prawdziwym rajem dla turystów z całego świata. Znajdziemy tam obiekty turystyczne typu hotele, pensjonaty, czy apartamenty do wynajęcia. Możemy także dobrze się najeść wybierając się do różnego typu restauracji. Dodatkowo wolny czas możemy spożytkować wybierając się do baru, klubu, kina itp. Jeśli jednak chcemy się zrelaksować to powinniśmy zwrócić uwagę na długie i piaszczyste plaże oraz sporty wodne. Kolejnym miejscem wartym uwagi jest Teneryfa. Znajdziemy na niej zabytkowe miasto, czyli La Lagune wraz z wulkanem Teide. W jego okolicy znajduje się park narodowy.

Góry w Hiszpanii

W Hiszpanii poza wybrzeżami mamy dostęp także do gór. Na terenie kraju znajdziemy kilka ciekawych masywów. Na północy kraju znajdziemy góry Kantabryjskie. Występują w tym miejscu głównie formy krasowe. Stoki górskie porastają zaś liczne zarośla oraz lasy liściaste. Najwyższy szczyt w tym regionie ma 2648 m.n.p.m. Jednak nie możemy zapomnieć także o górach Iberyjskich. Zbudowane są one głównie z piaskowców. Ich największy szczyt ma wysokość 2313 m.n.p.m i jet to Moncayo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © Torrevieja24.pl - Miasto w Hiszpanii Torrevieja.