Valencia – liczba gości z zagranicy zapowiada rekordowy rok dla regionu, który rozpoczął się naprawdę dobrze. Wszystko wskazuje na to, że rekord z poprzedniego roku zostanie pobity. Turyści z zagranicy witają do regionu na przełomie czerwca, lipca oraz sierpnia a dzięki ich wydatkom, region Valencia stoi na szczycie zarobkowym w całej Hiszpanii.
Jednak to nie turyści stali się tacy rozrzutni, a zaczęła ich przybywać po prostu większa liczba. To dlatego ich wydatki w Valencii wyniosły w pierwszych czterech miesiącach do 1,97 miliarda euro. Jest to o 20,1 procent więcej niż w tym samym czasie w zeszłym roku. Turystyka rośnie tym samym o 6,7 procent i jest trzykrotnie wyższa niż dochody z eksportu.
To krajowy instytut statystyczny (INE) opublikował te dane. Sekretarz stanu odpowiedzialny za turystykę Francesc Colomer cieszył się, ponieważ starania o większą rentowność w sektorze turystycznym przynoszą pozytywne skutki. Region Valencia stara się na targach o gości z siłą nabywczą, którzy zapewniają ekonomiczną dynamikę.
Tylko w kwietniu goście z zagranicy wydali 638 milionów euro, czyli o 9,1 procent więcej niż w kwietniu 2016 roku. Jeśli przyjrzymy się dokładniej tym liczbom to zauważymy, że wydatki przypadające na jednego turystę nie stały się większe, ale nawet spadły, a liczby te to rezultat większej liczby turystów.
Walenccy turyści w kwietniu tego roku wydali średnio o 6,2 procenta mniej niż o tej porze jeszcze rok temu. Według danych hoteli w Benidormie większość turystów stawia na „all inclusive”.
Toni Mayor, przewodniczący związku hotelarzy Hosbec broni jednak tańszej alternatywy dla turystów, którzy maja mniej pieniędzy do dyspozycji i twierdzi, że to gość decyduje o tym, co zamawia. Jeśli jednak nadal będzie taki napływ turystów a jakość usług dalej będzie się polepszać, to hotele będą mogły pożegnać się z takim modelem.
Według narodowości na pierwszym miejscu rankingu pozycjonują się Brytyjczycy. Ich wydatki przez pierwszy kwartał roku wyniosły 604,4 milionów euro, czyli o 17,7 procent więcej ni,z rok temu. Wydatki Francuzów wzrosły o 27 procent, Włochów o 21,4 procent a Skandynawów o 19,7 procent.